czwartek, 16 lutego 2012

Rolety naścienne

Rolety naścienne, znane tez jako rolety wolnowiszące służą do zasłaniania dużych powierzchni wnęk okiennych. Rzadko używa się ich do zasłaniania niepotrzebnych wnęk drzwiowych np. zasłonięcie wejścia do spiżarni lub schowka.

Na pewno jest to duży tańszy substytut drzwi wewnętrznych.
Jak sama nazwa wskazuje, montowane sa one do ściany nad wnęką okienną. Jest również możliwość zamontowania ich do sufitu we wnęce okiennej lub do sufitu samego pomieszczenia. Wszystko uzależnione jest od specyfiki danego pomieszczenia.
Rolety naścienne mają sporo zalet. Przede wszystkich są one tańsze od pojedynczych rolet montowanych na okna. Jeżeli mamy moduł okienny z na przykład sześcioma oknami, to zainstalowanie sześciu naokiennych rolet może być nawet o kilkadziesiąt procent droższe niż zainstalowanie jednej rolety naściennej zasłaniającej cały moduł.
Zwijanie i rozwijanie sześciu rolet jest tez bardziej kłopotliwe niż zwijanie i rozwijanie jednej rolety - oszczędność czasu jest tutaj tez ważna.
Rolety naścienne dostępne są w wersjach bez kasety (tańsza i bardziej popularna wersja) lub w kasecie.
W zależności od szerokości rolety dobierane są odpowiedniej grubości rury nawojowe, które muszą utrzymać ciężar materiału. Maksymalna szerokość na którą można zrobić rolety naścienne jest różna w zależności firmy wykonującej rolety. Na przykład Żalmal z Warszawy wykonuje rolety naścienne do szerokości 290 cm.

niedziela, 5 lutego 2012

Żaluzje drewniane - czy można je wszędzie założyć?

Od razu odpowiem: założyć można je wszędzie. Pytanie co za jakiś czas się z nimi stanie :)
Żaluzje drewniane wykonane są najczęściej z drewna bezsłojowego. Brak słojów znacznie zmniejsza chłonięcie wilgoci przez żaluzje. A to właśnie wilgoć jest zabójcza dla żaluzji drewnianych.
Dlatego żaluzje drewniane nie nadają się do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności. Nie poleca się więc żaluzji drewnianych do łazienek. Para wodna, która wytwarza się na przykład do dłuższym używaniu prysznica lub kąpieli w wannie, osadza się na powierzchni żaluzji i powoduje jej powolnie wyginanie.
Żaluzji drewnianych nie powinno się też zakładać w takich pomieszczeniach jak pralnia czy niektóre miejsca w kuchni - jak na przykład w bezpośredniej bliskości zlewu lub kuchenki.